WYCIECZKA DO TORUNIA I INOWROCŁAWIA – 26.08.2020 R.

Wrzesień, 2020


Wyjazd tradycyjnie rozpoczęliśmy z parkingu w Chorzniu, następnie Wieża Ciśnień na dworcu PKP. w istniejącej sytuacji związanej z pandemią koronowirusa, wszyscy uczestnicy przed wejściem do autokaru zostali poddani dezynfekcji rąk i mieli założone osobiste maseczki ochraniające twarz.

Podróż z jednym postojem minęła spokojnie.

O godzinie 10-tej spotkaliśmy się z przewodnikiem. Zwiedziliśmy Stare Miasto – Krzywą Wieżę, pod którą odbyły się próby utrzymania równowagi stojąc do niej plecami. Nikomu z uczestników to się nie udało.

Dalej przeszliśmy do ruin toruńskiego zamku a następnie uroczymi uliczkami do rynku. Tutaj przewodnik opowiedział nam historię fontanny ze skrzypkiem i żabami. Zobaczyliśmy również dziedziniec ratusza.

Są tam 4 baszty symbolizujące cztery pory roku, 12 wielkich sal – to miesiące , 52 pokoje i 365 lub 366 okien symbolizujące dni roku.

Następnym punktem wycieczki było uczestnictwo – warsztaty pieczenia pierników. Każdy z uczestników w wybranej foremce przygotował sobie piernik. W czasie wypieku prowadząca torunianka zapoznała nas z historią tego ciasta i używanymi przyprawami, ich zaletami zdrowotnymi. Dowiedzieliśmy się również od czego pochodzi nazwa pierników zwanych „katarzynkami”.

Po zjedzeniu wspólnego obiadu, w czasie wolnym, część uczestników odwiedziła Muzeum Podróżników  – Tony Halika – urodzonego w Toruniu.  Zgromadzone eksponaty z jego licznych wypraw po Ameryce Południowej, Afryce i Azji były bardzo interesujące.

Pozostałe osoby  „pierniczyły”  na zakupach.

Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Inowrocławia -uzdrowiska. Tu według uznania były spacery po parku zdrojowym, wokół tężni i w palmiarni.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Konina. W wycieczce uczestniczyło 25 osób.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

J.B.