Wycieczka do Bydgoszczy – 27 czerwca 2019r.

Lipiec, 2019


W dniu 27 czerwca 2019r. członkowie Koła Seniora SITG wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy.

W wycieczce uczestniczyło 40 osób.

Autobus z Konina wyruszył o godzinie 7.00 i o godzinie 10.00 zatrzymał się w centrum Bydgoszczy, przy Teatrze Polskim, gdzie spotkaliśmy się panią przewodnik i rozpoczęliśmy   zwiedzanie stolicy województwa kujawsko – pomorskiego.

W parku im. Jana Kochanowskiego obejrzeliśmy posąg „Łuczniczki” pięknej sportsmenki  (175 cm wzrostu),  o klasycznych proporcjach, który był jednym z ostatnich dzieł berlińskiego artysty Ferdynanda Lepckego.

Spacerując po obrzeżach parku zapoznaliśmy się z historią budynków i kamienic m.in. Filharmonią Pomorską, Akademią Muzyczną, kościołem p.w.  św. Apostołów Piotra i Pawła.

W parku im. Kazimierza Wielkiego  w pobliżu pl. Wolności znajduje się fontanna „Potop”.

To efektowny wodotrysk w dużym basenie,  gdzie pośrodku znajduje się kilkupostaciowa grupa osób wypiętrzona na wysokość 6 metrów – z muskularnym  mężczyzną trzymającym omdlałą kobietę i z drugą martwą u jego nóg oraz z dzieckiem wspinającym się po niej.

Po bokach znajdują się rzeźby: z jednej strony – mężczyzny walczącego o życie ze spowijającym go wężem, zaś z drugiej – niedźwiedzicy z martwym niedźwiadkiem. Wyjątkowości przydała całości nawierzchnia wokół fontanny wykonana w technice wielobarwnej, dekoracyjnej mozaiki z motywem fal.

Po obejrzeniu tej części miasta grupa udała się w kierunku Starego Rynku. Jedną z wielu atrakcji były rejsy tramwajem wodnym po Brdzie i Brdzie Młynówce z nieodłącznym „śluzowaniem”.

Obejrzeliśmy również:

  • „Przechodzącego przez rzekę „, który zawitał do Bydgoszczy 1 maja 2004 dla upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Fenomenem rzeźby jest fakt, iż umieszczono ją nad Brdą na linie rozpiętej pomiędzy brzegami.

  • zabytkowe spichrze nad rzeką, które są niemal jak herb miasta,

  • Katedrę Bydgoską p.w. św. Marcina i Mikołaja, która jest najstarszym kościołem, a zarazem najstarszym budynkiem w Bydgoszczy. Została wzniesiona w latach 1466 – 1502, a fragmenty ściany północnej są znacznie starsze

  • Stary Rynek i jego kamienice oraz 18 południk przechodzący przez Bydgoszcz.

Następnie udaliśmy się na Wyspę Młyńską.

O godz. 15.00 zjedliśmy obiadek,  po którym zwiedzono Muzeum – Europejskie Centrum Pieniądza , oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu. Muzeum Mydła i Historii Brudu jest jedynym takim muzeumw Europie i unikatową w Bydgoszczy.

Można tu poznać historię higieny, (brudu) i produkcji mydła oraz dowiedzieć się, jak wyglądała higiena naszych babć… oraz gdzie jest najwięcej bakterii.

Ponadto Mistrz Mydlarski zapoznał nas na czym polega wytwarzanie mydeł, a następnie każdy z nas osobno własnoręcznie wyprodukował mydło z wybranym zapachem, kolorem i formą.

Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy  się w kierunku opery. Bydgoska Opera Nova to obecnie jedna z największych i najważniejszych instytucji kultury w Bydgoszczy. Opera Nova jest jednym z nowocześniejszych i najbardziej wszechstronnych teatrów muzycznych w Polsce.

Przy operze na zmęczonych już nieco uczestników wycieczki czekał autobus, którym udaliśmy się w drogę powrotną do Konina.

opr.M.M