Wczasy w Macedonii Północnej w dniach 10-17.06.2019 r.

Czerwiec, 2019


W dniach 10-17.06.2019 r. 40 osobowa grupa przebywała w Macedonii Północnej.

Oprócz koleżanek i kolegów z naszego kola w wyjeździe uczestniczyły osoby z Towarzystwa Turystycznego „Gwarek”,  Koła Emerytów „Stara Strzecha”ZZ Kadra oraz kilka osób nie zrzeszonych.

Po wylądowaniu na lotnisku w Ochrydzie udaliśmy się autokarem do Hotelu Sileks w którym byliśmy zakwaterowani.

Kolejny dzień to odpoczynek i poznawanie samego hotelu i jego otoczenia, który usytuowany był nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego.

Na pierwszą wycieczkę udaliśmy się na zwiedzanie antycznego miasta Ohrid  wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedziliśmy m/i  Starożytny Teatr, ogromną twierdzę cara Samuela, cerkiew św. Bogurodzicy Perivlept , kościół Jana Ewangelisty. Spacer uliczkami starego miasta oddaje klimat i urok tego niezwykłego miejsca. Miasto położone nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego zwanego przez Greków i Rzymian Miastem Światła.

Z tego jeziora pochodzą perły tak chętnie kupowane przez panie z wielu krajów w tym również uczestniczki naszej wycieczki. Wieczorem spotykaliśmy się na tarasie wokół basenu i korzystaliśmy z uroków opcji all inclusive.

Już następnego ranka wyjechaliśmy do stolicy kraju Skopie. Zwiedzanie zaczęliśmy od Kanionu Matka, gdzie płynąc łódkami podziwialiśmy niesamowite widoki otaczających gór.

W Skopie urodziła się Matka Teresa z Kalkuty gdzie zwiedziliśmy jej muzeum, oraz Meczet Mustafy Paszy, Kamienny Most oraz liczne pomniki i budowle orientalne. Miasto bardzo ucierpiało podczas ostatniego trzęsienia ziemi. Zwiedziliśmy część dworca kolejowego z zegarem który zatrzymał się na godz. 5,17.

Kolejna wycieczka to rejs statkiem po Jeziorze Ochryckim do źródeł rzeki Czarnego Drimu i Klasztoru św. Nauma. Po drodze zwiedziliśmy prehistoryczną osadę na wodzie w Zatoce Kości. Stąd widać już było terytorium Albanii. Przepiękne widoki na otaczające góry i krystalicznie czysta woda.

Nie zabrakło też czasu na plażowanie i degustację miejscowych napojów. Wszyscy zadowoleni, opaleni w doskonałych humorach wróciliśmy do kraju.

Uczestnicy wyjazdu składają serdeczne podziękowania organizatorowi wyjazdu

 kol. Tadeuszowi Matysiakowi.

                                                                                                                                                  M.Z.